Ból pleców to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Może być spowodowany naciągnięciem, nieprawidłową pozycją w czasie snu czy podczas pracy przy komputerze. Jednak nie zawsze ból pleców jest spowodowany tego typu uszkodzeniami. Czasem może się pojawić w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgów czy przy wypadnięciu dysku. Możemy go też pomylić z bólem nerek.
Ból nerki. Dlaczego bolą plecy?
Nerki umiejscowione są w okolicach lędźwi, dlatego gdy przestają pracować prawidłowo, odczuwamy ból na plecach. Ból nerek w zależności od jego nasilenia może być symptomem wielu dolegliwości. Jeżeli ból jest gwałtowny, bardzo silny i uporczywy, może być objawem kolki nerkowej.
Przyczyny i objawy bólu nerek
Do najczęstszych przyczyn dyskomfortu związanego z nerkami należy kolka nerkowa, czyli atak kamicy. Jej źródłem są niedrożne moczowody, które blokują swobodny przepływ moczu. Moczowody zatykają się poprzez nagromadzenie się w nich kamieni (złogów). Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest ogromny, gwałtowny i nasilający się ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje w okolice pachwin. Ból ten spowodowany jest przez przemieszczające się moczowodami kamienie, które wędrują aż do cewki moczowej.
Bólowi w kolce nerkowej często towarzyszą też inne objawy takie jak:
- Parcie na pęcherz
- Częste oddawanie moczu (w bardzo małych ilościach)
- Krew w moczu
- Niskie ciśnienie
- Bladość
- Pocenie się
- Nudności, wymioty
- Wysoka temperatura z dreszczami (szczególnie gdy doszło już do zakażenia układu moczowego)
Leczenie kolki nerkowej
Leczenie w kolce nerkowej polega najczęściej na podaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Gdy objawy już miną, warto zastosować leki ziołowe, dostępne w aptece bez recepty. Pozwolą one zadbać o drogi moczowe i pomogą w oczyszczeniu ich z zalegających złogów. Należy pamiętać też o piciu wody, która pomoże w przepłukiwaniu układu moczowego.
Gdy objawy w postaci bólu nerek nie przechodzą pomimo stosowania leków, należy skonsultować się z lekarzem. Być może będą potrzebne silniejsze leki dostępne na receptę lub zabieg operacyjny.