Home Zdrowie Ból pleców? To mogą być nerki

Ból pleców? To mogą być nerki

by wiktor

Ból pleców to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Może być spowodowany naciągnięciem, nieprawidłową pozycją w czasie snu czy podczas pracy przy komputerze. Jednak nie zawsze ból pleców jest spowodowany tego typu uszkodzeniami. Czasem może się pojawić w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgów czy przy wypadnięciu dysku. Możemy go też pomylić z bólem nerek.

Ból nerki. Dlaczego bolą plecy?

Nerki umiejscowione są w okolicach lędźwi, dlatego gdy przestają pracować prawidłowo, odczuwamy ból na plecach. Ból nerek w zależności od jego nasilenia może być symptomem wielu dolegliwości. Jeżeli ból jest gwałtowny, bardzo silny i uporczywy, może być objawem kolki nerkowej.

Przyczyny i objawy bólu nerek

Do najczęstszych przyczyn dyskomfortu związanego z nerkami należy kolka nerkowa, czyli atak kamicy. Jej źródłem są niedrożne moczowody, które blokują swobodny przepływ moczu. Moczowody zatykają się poprzez nagromadzenie się w nich kamieni (złogów). Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest ogromny, gwałtowny i nasilający się ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje w okolice pachwin. Ból ten spowodowany jest przez przemieszczające się moczowodami kamienie, które wędrują aż do cewki moczowej.

Bólowi w kolce nerkowej często towarzyszą też inne objawy takie jak:

  • Parcie na pęcherz
  • Częste oddawanie moczu (w bardzo małych ilościach)
  • Krew w moczu
  • Niskie ciśnienie
  • Bladość
  • Pocenie się
  • Nudności, wymioty
  • Wysoka temperatura z dreszczami (szczególnie gdy doszło już do zakażenia układu moczowego)

Leczenie kolki nerkowej

Leczenie w kolce nerkowej polega najczęściej na podaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Gdy objawy już miną, warto zastosować leki ziołowe, dostępne w aptece bez recepty. Pozwolą one zadbać o drogi moczowe i pomogą w oczyszczeniu ich z zalegających złogów. Należy pamiętać też o piciu wody, która pomoże w przepłukiwaniu układu moczowego.

Gdy objawy w postaci bólu nerek nie przechodzą pomimo stosowania leków, należy skonsultować się z lekarzem. Być może będą potrzebne silniejsze leki dostępne na receptę lub zabieg operacyjny.

0 comment

You may also like

Leave a Comment