Home Zdrowie Choroba POChP – objawy, których nie powinno się bagatelizować

Choroba POChP – objawy, których nie powinno się bagatelizować

by wiktor

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to schorzenie, na które tylko w Polsce choruje około 2 milionów osób. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim palacze tytoniu po 40. roku życia, ale także osoby palące biernie, pracujące w warunkach wysokiego zapylenia, wdychające chemiczne opary czy mieszkające w regionie o bardzo niskiej jakości powietrza. Jeśli dotyczy to także Ciebie, to dowiedz się, jakie mogą być pierwsze objawy choroby POChP. Dzięki temu będziesz w stanie wcześnie zareagować na niepokojące symptomy, co może wpłynąć na podjęcie właściwego leczenia.

Jakie mogą być pierwsze objawy choroby POChP?

Na początek warto wspomnieć, że objawy choroby POChP najczęściej ujawniają się po 40-stce. Jest to o tyle istotna informacja, iż początkowe sygnały mogące świadczyć o rozwoju choroby są dość powszechnie mylone z astmą, która z kolei zwykle jest diagnozowana u osób młodych i dzieci.

Medycyna wyróżnia cztery zasadnicze objawy choroby POChP, które zgłasza większość pacjentów ze stwierdzoną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Omawiamy je poniżej.

  1. Długo utrzymujący się kaszel – jest to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny objaw choroby POChP, który staje się niepokojący w momencie, gdy kaszlu nie można przypisać np. infekcji czy stwierdzonej alergii. Jeśli pacjent obserwuje u siebie stały, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel, to powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje go na bardziej szczegółową diagnostykę. Co ważne, kaszel przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc nie ma charakteru napadowego – jest przewlekły, co odróżnia ten objaw od symptomu wspomnianej wcześniej astmy.
  2. Odksztuszanie plwociny – ten objaw można bardzo łatwo przegapić czy po prostu go zlekceważyć, ponieważ wiele osób ma tendencję do odksztuszania plwociny przez długi czas i po prostu nie zwraca już na to uwagi. Co jednak charakterystyczne, przy POChP odksztuszanie wydzieliny z oskrzeli nasila się rano oraz wieczorem. Warto również zwrócić uwagę na wygląd plwociny. Jeśli ma ona śluzowo-ropną barwę i konsystencję lub można dostrzec w niej skrzepy krwi, to sytuacja jest już poważna i wymaga pilnej diagnostyki.
  3. Obniżona tolerancja wysiłkowa – jest to bardzo charakterystyczny i na dłuższą metę trudny do przeoczenia objaw choroby POChP, który powinien skłonić każdego pacjenta do poddania się szczegółowej diagnostyce. Mniejsza tolerancja na wysiłek wynika z obniżonej saturacji, czyli stężenia tlenu we krwi. Osoby chorujące na POChP, nawet będące w dobrej kondycji fizycznej, szczupłe, aktywne fizycznie, mają poważne problemy z wykonywaniem wysiłkowych czynności – nie tylko z bieganiem, ale nawet ze spacerowaniem, wchodzeniem po schodach, a na dalszym etapie rozwoju choroby nawet z przyrządzeniem sobie posiłku czy umyciem się.
  4. Narastająca duszność – duszność należy do tej grupy objawów choroby POChP, które powinny szczególnie zaniepokoić osoby młode i aktywne fizycznie. Duszność mogą u siebie zaobserwować ludzie w wieku około 40 lat, którzy na co dzień uprawiają sport, nie prowadzą siedzącego trybu życia, lubią podróżować i mają mnóstwo planów, które rozwijająca się choroba niestety może skutecznie pokrzyżować. Co typowe dla POChP, na początkowym etapie duszność pojawia się praktycznie tylko po intensywnym wysiłku fizycznym, by z czasem zacząć dokuczać pacjentowi nawet podczas spaceru czy ostatecznie w czasie odpoczynku i snu. Tutaj także trzeba podkreślić, że przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc duszność nie ma charakteru napadowego, ale narasta z czasem.

Mniej specyficzne objawy choroby

Poza wymienionymi powyżej czterema podstawowymi objawami choroby POChP, można wyróżnić także inne niepokojące sygnały, które obserwuje się u pacjentów ze zdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Mowa o:

  • męczliwości,
  • furczeniu w klatce piersiowej,
  • świszczącym oddechu,
  • przedłużonym wydechu,
  • rzężeniu suchym lub wilgotnym,
  • nietypowych ruchach klatki piersiowej podczas nabierania powietrza,
  • sinicy centralnej.

Co ważne, nieleczona Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc stanowi jeden z czynników ryzyka zaburzeń psychicznych, włącznie z depresją i stanami lękowymi. Wynika to z faktu, iż pacjenci obserwujący u siebie nieprzyjemne i ograniczające ich objawy choroby POChP stopniowo wycofują się z życia towarzyskiego, unikają spotkań, zamykają się w sobie, często także tracą zainteresowanie karierą zawodową i dotychczasowymi pasjami.

Warto również podkreślić, że nie wszystkie objawy choroby POChP muszą wystąpić u pacjenta w tym samym czasie – niektóre w ogóle nie są obserwowane. Stąd tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów opisanych w naszym artykule, szczególnie, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. 

Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/

0 comment

You may also like

Leave a Comment