Home Zdrowie Jak dbać o wzrok?

Jak dbać o wzrok?

by wiktor

Wzrok to kluczowy zmysł dla człowieka, który stanowi jego okno na świat. Jego utrata lub znaczna dysfunkcja należy do najbardziej utrudniających codzienne funkcjonowanie dolegliwości. W związku z tym o wspomniany zmysł trzeba regularnie dbać, nie bagatelizując pojawiających się problemów. Poniżej zamieszczamy zatem garść kluczowych porad, dzięki którym będziesz w stanie skutecznie zatroszczyć się o oczy – jedne z najważniejszych narządów człowieka.

Najistotniejsze zasady dotyczące dbania o wzrok

Jak przy większości spraw związanych ze zdrowiem, również i w przypadku oczu jedną z kluczowych jest odpowiednia dieta. Aby długo utrzymać te narządy w dobrej kondycji, powinna być ona bogata w minerały i witaminy, w tym w przede wszystkim w:

  • witaminy A, C oraz E,
  • kwasy omega 3,
  • cynk,
  • luteinę.

Dzięki nim wzrok nie tylko pozostaje ostry i sprawny, ale również w istotnie mniejszym stopniu narażony na poważne choroby takie jak zaćma czy zwyrodnienia plamki żółtej. Wspomniane prozdrowotne witaminy oraz luteinę odnajdziesz przede wszystkim w warzywach, ze szczególnym uwzględnieniem marchwi, szpinaku, groszku, jarmużu czy brokułów. Jeśli chcesz uzupełnić kwasy omega-3, często, jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu sięgaj po ryby. Doskonałym źródłem cynku mogą być z kolei rośliny strączkowe, orzechy ziemne, a także wieprzowina lub wołowina.

Ponadto niezwykle ważne jest to, żeby na co dzień zapewniać oczom krótki odpoczynek podczas tych najbardziej obciążających je czynności. Dla osób regularnie pracujących przy komputerze lub wykonujących precyzyjną pracę wymagającą długotrwałego wytężania wzroku, pomocna może być wywodząca się z Ameryki zasada 20-20-20. Zgodnie z nią co każde 20 minut obciążających dla oczu czynności należy zrobić 20-sekundową przerwę, podczas której wpatrywać się będziesz w oddalony o co najmniej 20 stóp (ok. 6 metrów) obiekt. Ta prosta zasada znacząco ogranicza występowanie tzw. przykurczów adaptacyjnych i innych szkodliwych dla kondycji oczu zjawisk.

Dodatkowo nie zapominaj również o wysypianiu się, regularnych aktywnościach na świeżym powietrzu, a także o noszeniu okularów przeciwsłonecznych podczas szczególnie jasnych dni. Na koniec jeszcze jedna zasada, która mimo że została wymieniona jako ostatnia, jest w istocie zdecydowanie najważniejsza – regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny. Warto robić to przynajmniej raz na dwa lata, jednak dotyczy to wyłącznie okresu, podczas którego nie występowały żadne niepokojące objawy. Jeżeli natomiast na przestrzeni ostatniego czasu Twój wzrok uległ pogorszeniu, pojawiało się nawracające uczucie suchości oczu lub ich pieczenia, czy też miały miejsce dowolne inne dolegliwości związane z narządem wzroku, okulistę należy odwiedzić jak najszybciej.

Gabinet okulistyczny Centrum Oka, dla którego nie ma sytuacji bez wyjścia

Centrum Oka jest unikalną w skali kraju placówką okulistyczną, która podejmuje się nawet najtrudniejszych w leczeniu schorzeń narządu wzroku. Oprócz standardowej diagnostyki centrum to skutecznie pomaga w powrocie do normalnego funkcjonowania osobom obarczonym jaskrą, AMD oraz innymi groźnymi chorobami oczu.

Gabinet Centrum Oka reprezentuje zasadę, zgodnie z którą nie ma sytuacji bez wyjścia, podejmując się problemów o dowolnym stopniu skomplikowania. Decydując się na współpracę ze wspomnianą firmą, możesz liczyć na opiekę zdrowotną świadczoną przez doświadczonych i wysokokwalifikowanych specjalistów dysponujących rzetelną wiedzą, a także nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi czy też profesjonalnym sprzętem do leczenia jaskry oraz pozostałych zarówno powszechnych, jak i tych rzadziej spotykanych dolegliwości oczu. Bez względu zatem na to, czy zależy Ci wyłącznie na jednorazowej kontroli narządu wzroku, czy też na uzyskaniu kompleksowej pomocy w walce z konkretnym schorzeniem, personel zatrudniony w Centrum Oka pozostaje do Twojej pełnej dyspozycji.

0 comment

You may also like

Leave a Comment