Zaburzenia zdrowia psychicznego to poważny i narastający problem na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba psychiczna jest najpoważniejszym problemem zdrowotnym ludzkości, po chorobach nowotworowych oraz układu krążenia. Niepokojące jest to, że aż 38% ludzi pochodzących z Europy cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i tylko one otrzymują niezbędne leczenie. Wynika to z badań przeprowadzonych przez profesora Hansa Ulricha Wittchena z Universytetu w Dreźnie. W Polsce zaburzenia psychiczne dotykają 8 mln osób dorosłych i ok. 4 milionów młodzieży oraz dzieci.
Depresja
Najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym jest właśnie depresja. Choruje na nią kilkadziesiąt procent światowej populacji. Nie należy to do przejściowy spadek nastroju, ale wymagający problem, którego nie można lekceważyć. Warto podkreślić, iż ponad połowa przypadków nie zostaje zdiagnozowana. Depresja należy do zaburzeń psychicznych, które da się sprawnie wyleczyć. Jeżeli osoba z takimi zaburzeniami szybko otrzyma odpowiednią pomoc, tym terapia okaże się skuteczniejsza, dodatkowo leczenie nie będzie obciążające. Depresja sama nie przechodzi, nie da się jej przeczekać ponadto zwlekaniem z leczeniem, tylko zaszkodzi. Objawy najczęściej występujące w przypadku tego zaburzenia to: ograniczenie aktywności życiowej, utrata odczuwania przyjemności oraz radości z życia, lęki, myślenie depresyjne, zaburzenia koncentracji i snu i wiele innych. Do psychiatry powinno się udać, kiedy silne objawy depresji bądź umiarkowane będą się utrzymywać przez okres od 2 do 4 tygodni.
Depresja test
Najbardziej dopracowanym oraz wiarygodnym testem jest do tej pory test na borderline. Stwórcom tego testu jest Johna Gundersona nadał mu nazwę Skala Osobowości Pogranicznej Perry’ego czy Wywiad Diagnostyczny dla Pacjentów Pogranicznych. Jeżeli pacjent ma wystawioną diagnozę wówczas można się posłużyć się testem na ocenę nasilenia objawów Borderline. Podczas testu na depresje używa się skali Becka, która została stworzona przez Aarona Becka. W jego skład wchodzi 21 pytań. Pacjent musi samodzielnie na nie odpowiedzieć. Do wyboru są 4 odpowiedzi, każda z nich jest inaczej oceniana. Następne warianty odpowiedzi odpowiadają zwiększonej intensywności objawów, zatem ich punktacja jest odpowiednio wzrastająca od 0 do 3 punktów. Poziom depresji zostaje obliczany poprzez zsumowanie liczby uzyskanych punktów. Wyznaczono do tego daną punktację:
- 0-10 punktów- brak depresji bądź obniżenie nastroju,
- 11- 27 punktów- umiarkowana depresja,
- 28 lub więcej- depresja ciężka.
Darmowe testy psychologiczne dostępne na stronie Psychologia Zaburzeń.