Home Psychologia Przyzwyczajajmy dzieci od małego do sportu

Przyzwyczajajmy dzieci od małego do sportu

by wiktor

Coraz częściej słyszymy wypowiedzi specjalistów, ale również rodziców, że obecne pokolenie dzieci bardzo mało się rusza, że wolą oni spędzać czas przed telewizorem, komputerem czy z komórką w ręku niż wyjść na spacer, rower albo pograć w piłkę.

To prowadzi do problemów z nadwagą, a nawet jeśli jakieś dziecko jest szczupłe, to niejednokrotnie okazuje się, że nie ma praktycznie w ogóle wyćwiczonych mięśni. Dlatego też w nogach czy rękach ma znacznie mniej siły niż powinno mieć, jak na swój wiek. Nie ma co ukrywać, że brak aktywności fizycznej u dzieci jest poważnym problemem, jednak powinniśmy się zastanowić, co my jako dorośli robimy, aby zmienić ten stan rzeczy.

Samo mówienie nie wystarczy

Oczywiście możemy mówić naszym dzieciom, że powinny ćwiczyć, że powinny wyjść z domu, aby pobiegać ze znajomymi czy pojeździć na rowerze. Jednak prawda jest taka, że takie mówienie nic nie da, jeśli sami nie będziemy przykładem dla naszych dzieci. Jeśli sami spędzamy czas przed telewizorem, to nie oczekujmy, że nasze dziecko będzie chciało wychodzić na dwór i spędzać tam aktywnie czas. Dlatego też już od małego warto uczyć nasze dzieci jak ważne jest codzienne podejmowanie aktywności fizycznej. Jeśli każdego dnia po obiedzie, będziemy szli całą rodziną na spacer, pograć w piłkę, wybierzemy się na przejażdżkę rowerową, to może się okazać, że w przyszłości nie będziemy musieli namawiać dziecka do tego typu aktywności. To dlatego, że będzie ono z niej czerpało wiele radości i samo będzie dążyło do tego, aby aktywnie spędzać czas. Im lepszy przykład będziemy dawali naszym dzieciom, tym większa będzie szansa, że będą one chciały nas naśladować, a w końcu same będą aranżowały tego typu aktywności. Co więcej nie ograniczajmy się do jednego typu sportu, próbujmy różnych rzeczy. Jednego dnia możemy iść pograć w piłkę nożną, kolejnego w siatkówkę, a jeszcze innego możemy zaplanować wycieczkę w góry. Im więcej takich form aktywności fizycznej będziemy podejmować, tym większa będzie szansa, że znajdziemy coś, co naprawdę będzie odpowiadało całej rodzinie i co chętnie będzie robiło nasze dziecko.

Dobre jest pływanie

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko polubiło aktywność fizyczną, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że dobrze będzie ona wpływała na jego mięśnie i postawę ciała, to powinniśmy zainwestować w zajęcia na pływalni. Z jednej strony nasze dziecko nauczy się pływać, a więc będzie bezpieczniejsze nad wodą, z drugiej będzie ćwiczyło mięśnie, wzmacniało je, a to będzie też dawało gwarancję, że będzie zachowywało odpowiednią postawę ciała. Nie mówiąc o tym, że pływanie daje niesamowicie pozytywny wpływ na cały organizm, a jednocześnie nie obciąża stawów, co także wpływa świetnie na zdrowie.

Warto pamiętać, że im wcześniej przyzwyczaimy dziecko do aktywności fizycznej, tym większa będzie szansa, że nawet jak będzie większe, to nadal będzie w ten sposób chciało spędzać czas. Najważniejsze jest to, aby od małego pokazywać dzieciom, że uprawianie sportu może być naprawdę świetnym przeżyciem.

1 comment

You may also like

1 comment

Andrzej 29 kwietnia 2021 - 12:59

Dzięki za piękny post

Reply

Leave a Comment