Home Psychologia Psychologia podzielona jest na działy

Psychologia podzielona jest na działy

by wiktor

Żyjemy coraz szybciej, mamy na głowie coraz więcej spraw, a co się z tym wiąże, również problemów. Dodatkowo wielu ludzi ma wobec nas najróżniejsze oczekiwania, co przekłada się na wywieranie presji.

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym, co dzieje się w naszym życiu, czasem dzieje się tak, że zaczyna nas to przerastać, czujemy się zagubieni i mamy wrażenie, że wszystko nas przytłacza, a nasza sytuacja jest beznadziejna. W takim momencie może się okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie rozmowy ze specjalistą, który pomoże nam to wszystko ułożyć sobie w głowie, który sprawi, że na wszystko co dzieje się w naszym życiu będziemy potrafili spojrzeć z większego dystansu. Takim specjalistą z pewnością jest psycholog, ale warto wiedzieć, że możemy mieć do czynienia z różnymi dziedzinami tej nauki, a to oznacza, że powinniśmy się zastanowić, kto może nam tutaj najbardziej pomóc.

Wszystko zależy od problemu

Warto wiedzieć, że inne podejście będzie musiało być w  stosunku do dzieci, inaczej trzeba będzie rozmawiać z kimś, kto ma problemy w małżeństwie, a jeszcze inaczej z pacjentem, który ma depresję. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, że psychologia dzieli się na wiele różnych działów, a to oznacza, że zazwyczaj psychologowie zajmują się właśnie konkretną dziedziną, w której są specjalistami. Dlatego też powinniśmy się zastanowić czego dotyczy nasz problem i starać się od razu szukać specjalisty, który będzie miał największe szanse na to, aby nam pomóc. Jeśli mamy problem z uzależnieniem, to powinniśmy szukać specjalisty w tym kierunku, a nie iść do psychologa, którzy zajmuje się przeżywaniem żałoby i traumy. Tak samo jeśli widzimy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niedobrego, powinniśmy iść do psychologa dziecięcego, który nie tylko ma odpowiednią wiedzę na ten temat, ale również będzie posiadał odpowiednie podejście do dzieci, tak aby zyskać ich zaufanie i sprawić, że będą się one przed nim otwierały.

Zostaniemy przekierowani

Co jeśli udaliśmy się do psychologa, ale okazało się, że ten, którego wybraliśmy, nie zajmuje się tymi zagadnieniami, które są naszym problemem? Wówczas możemy być pewni, że taki specjalista przekieruje nas do kogoś znajomego, kto zajmuje się problemami, które zdominowały nasze życie. To oznacza, że zawsze możemy być pewni, że trafimy do psychologa, który faktycznie będzie w stanie zająć się naszym problemem. Dodatkowo warto powiedzieć, że możemy szukać psychologa, który oferuje swoje usługi prywatnie. Wówczas będziemy musieli płacić za wizytę, ale może się okazać, że czas oczekiwania na nią będzie znacznie krótszy. Możemy także wybrać się do przychodni, w której w jednym miejscu będą przyjmowali psychologowie z różnych dziedzin, a to oznacza, że w tym miejscu będziemy mieli największą szansę na znalezienie psychologa, który faktycznie będzie potrafił nam pomóc.

Koniecznie zobaczmy jakie są działy psychologii i zastanówmy się, z którym konkretnie specjalistą powinniśmy się umówić, aby pomógł nam on rozwiązać nasze problemy.

1 comment

You may also like

1 comment

Zbigniew 29 kwietnia 2021 - 12:45

Ciekawe informacje

Reply

Leave a Comment