Home Akcesoria Sport – należy się do tego przygotować

Sport – należy się do tego przygotować

by wiktor

Nie ćwiczyliśmy już od wielu lat, wiemy że nasza kondycja nie jest najlepsza, a może i nasze ciało nie prezentuje się tak, jakbyśmy tego chcieli i nagle podejmujemy decyzję, że należy coś z tym zrobić? Postanawiamy, że od kolejnego dnia ostro się bierzemy do pracy, zaczynamy przeszukiwać szafy w poszukiwaniu stroju sportowego, w którym moglibyśmy biegać, a może wyciągamy z piwnicy rower?

Oczywiście taką chęć poprawy swojej kondycji i zadbania o odpowiednią ilość aktywności fizycznej każdego dnia, należy pochwalić. Jednak pamiętajmy, że nie możemy tak od razu rzucać się na głęboką wodę, bo w ten sposób możemy wyrządzić sobie znacznie więcej krzywdy. Jak więc rozpocząć uprawianie sportu, aby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co najlepsze dla naszego zdrowia.

Przede wszystkim badania

Oczywiście nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyśmy zaczęli od spokojnych spacerów, podczas których stopniowo będziemy zwiększać tempo i wydłużać dystanse. Jednak jeśli myślimy o czymś bardziej intensywnym, jak bieganie czy jazda na rowerze, to z pewnością powinniśmy naszą przygodę ze sportem rozpocząć od wizyty u lekarza. On przeprowadzi odpowiednie badania, sprawdzi jaki jest stan naszego serca, zobaczy jak mają się nasze stawy i oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyśmy mogli zająć się tym sportem, którym planowaliśmy. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że może być tak, że na początek będziemy musieli zacząć od czegoś lżejszego, zanim zaczniemy uprawiać ten sport, który nas interesuje. Ale może się też okazać tak, że nasz stan zdrowia, w ogóle nie będzie nam pozwalał na taką aktywność. Wówczas warto poszukać czegoś innego, co również będzie nam sprawiało przyjemność, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że faktycznie ta nasza aktywność fizyczna będzie regularna, a tylko wówczas będzie szansa, że da odpowiednie wyniki.

Co jeszcze warto zrobić?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej czasu minęło od poprzedniej aktywności fizycznej, tym bardziej zastane będzie nasze ciało, a więc też podatne na różnego rodzaju kontuzje i urazy. Dlatego też, jeśli chcemy zacząć uprawiać sport, aby zadbać o swoją kondycję, to powinniśmy to zrobić w odpowiedni sposób. Najlepiej będzie jeśli znajdziemy trenera personalnego, który z jednej strony przygotuje dla nas odpowiednie ćwiczenia, a z drugiej będzie pilnował, żebyśmy prawidłowo je wykonywali. Poza tym, to właśnie on będzie podejmował decyzje, czy czas już zwiększyć intensywność ćwiczeń i dodawać kolejne figury do wykonywania, czy na razie powinniśmy zostać przy tym, co robiliśmy do tej pory. Dzięki takiemu trenerowi będziemy mieli pewność, że nie dojdzie do przetrenowania i nie będziemy musieli się obawiać kontuzji.

Dobrze jest uprawiać sport, bo nawet niewielka aktywność fizyczna będzie miała świetny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na psychikę. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy uprawiali sport, jednak niezwykle ważne jest to, abyśmy zaczęli spokojnie i dopasowali dany sport do naszych możliwości.

1 comment

You may also like

1 comment

Klaudiusz 29 kwietnia 2021 - 12:58

Bardzo przydatny post

Reply

Leave a Comment