Home Psychologia Wypoczynek – jak go zorganizować z dzieckiem?

Wypoczynek – jak go zorganizować z dzieckiem?

by wiktor

Każdy potrzebuje odpoczynku, czasu kiedy będzie mógł się odciąć od tego co dzieje się na co dzień, kiedy choć na chwilę będzie mógł zapomnieć o problemach, o pracy, o codziennych obowiązkach, które niejednokrotnie spędzają sen z powiek.

Oczywiście taki wypoczynek powinien być zorganizowany zgodnie z naszymi preferencjami. Jeśli najlepiej odpoczywamy podczas uprawiania sportu, to warto zadbać o to, aby ten czas był taki aktywny. Jeśli znowu najbardziej się relaksujemy z książką w ręku, to warto zadbać o tak zorganizowany czas. Jednak jak zorganizować wypoczynek, jeśli ma nam podczas niego towarzyszyć dziecko? Czy w ogóle taki wypoczynek może być pozytywny, jeśli przez cały czas musimy uważać na naszą pociechę, a dodatkowo jeszcze organizować dla niej czas?

Wszystko trzeba zaplanować

Oczywiście jeśli w naszym wypoczynku ma nam towarzyszyć dziecko, to powinniśmy go zaplanować trochę inaczej niż wówczas, gdy w tym czasie mamy być sami. Przede wszystkim podczas wypoczynku z dzieckiem musimy brać pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale również potrzeby naszej pociechy. To oznacza, że tak należy zaplanować czas, abyśmy mieli taki moment, gdy aktywnie spędzimy kilka godzin z dzieckiem, ale również warto zadbać o to, aby mieć trochę czasu tylko dla siebie, gdzie będziemy mogli odpocząć, gdzie nie będziemy musieli się martwić bezpieczeństwem dziecka, ani tym czy czasami się ono nie nudzi. To też oznacza, że na początku powinniśmy zabrać takie zabawki, abyśmy mieli pewność, że nasze dziecko będzie potrafiło się nimi zająć przez pewien czas, kiedy my będziemy chcieli spokojnie wypić kawę czy poczytać książkę. Dodatkowo warto zaplanować wspólne wycieczki, ale w taki sposób, abyśmy nigdzie nie musieli pędzić, abyśmy mogli poruszać się naszym tempem, żebyśmy nie musieli pilnować cały czas godziny. Może się okazać, że taka spokojna wyprawa, podczas której będzie sporo czasu na rozmowę o wszystkim na co będziemy mieli ochotę, może być bardzo odprężająca, a jednocześnie świetnie może nas zbliżyć do naszego dziecka.

Nie musimy tego robić sami

Nawet jeśli nasze dziecko bawi się obok nas, to i tak rodzic ma odruch sprawdzania czy wszystko jest w porządku, czy nie potrzebuje naszej pomocy. Może się okazać, że takie ciągłe bycie w gotowości skutecznie będzie nam utrudniało odpoczynek i zresetowanie się po ciężkich tygodniach pracy. Dlatego organizując wypoczynek z dzieckiem, warto sprawdzić czy w pobliżu czasami nie będzie jakiejś sali zabaw albo warsztatów dedykowanych dla dzieci w wieku naszego. Wówczas możemy na kilka godzin przekazać nasze dziecko pod opiekę innych ludzi, mając pewność, że zajmują się nim specjaliści, a jednocześnie my sami będziemy mogli całkowicie się zrelaksować, zająć się sobą, bez potrzeby sprawdzania co chwilę, czy czasami nasze dziecko nas nie potrzebuje.

Pełny wypoczynek z dzieckiem jest możliwy, pod warunkiem, że odpowiednio wszystko zaplanujemy. Warto zadbać o czas wspólny, ale także dopilnować, abyśmy mogli choć trochę czasu spędzić bez dziecka u boku.

1 comment

You may also like

1 comment

Asia 29 kwietnia 2021 - 13:00

Dziękuję za post na pewno mi pomoże przy zorganizowaniu wypoczynku z dzieckiem ;D

Reply

Leave a Comment