Home Psychologia Zdrowie – pamiętajmy o profilaktyce

Zdrowie – pamiętajmy o profilaktyce

by wiktor

Cały czas lekarze powtarzają, jak ważne jest to, aby na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia. Chodzi o to, że nie możemy wychodzić z założenia, że jeśli nic nas nie boli, jeśli nic nam nie doskwiera, to z pewnością nic złego się w naszym ciele nie dzieje.

Prawda jest taka, że wiele chorób, przez bardzo długi czas rozwija się niepostrzeżenie, nie dając żadnych objawów, a to oznacza, że możemy nawet przez długie miesiące nie mieć świadomości, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniego leczenia. Dlatego też tak wielu lekarzy i różnych specjalistów zajmujących się naszym zdrowiem, co chwilę przypomina, jak ważna jest profilaktyka. Co jednak powinno wchodzić w jej zakres, na co powinniśmy zwracać uwagę?

Podstawowe badania

Wbrew pozorom, bardzo wiele o naszym stanie zdrowia są w stanie powiedzieć podstawowe badania. To oznacza, że przynajmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy, powinniśmy sprawdzać morfologię. Po prostu warto iść do lekarza rodzinnego, aby wypisał nam skierowanie na pobranie krwi. Na początek możemy zbadać morfologię, OB czy mocz. Jeśli podczas tych podstawowych badań nie wyjdzie nic niepokojącego, to możemy na tym poprzestać. Ale jeśli tylko jakieś wyniki będą zawyżone, albo zaniżone, to powinniśmy przeprowadzić dokładniejsze badania, wykonać odpowiednie prześwietlenia, które pozwolą nam dokładniej sprawdzić, co dzieje się w naszym ciele. W ogóle, nawet jeśli morfologia wyjdzie pozytywnie, to i tak raz na dwa lata powinniśmy wykonać prześwietlenie płuc, sprawdzić co dzieje się w naszym brzuchu, tak abyśmy wiedzieli, czy na pewno nic się w środku nie dzieje, co wymagałoby naszej większej uwagi, a co jeszcze nie jest widoczne w badaniach krwi.

Badania odpowiednie dla płci

Morfologię czy prześwietlenie płuc, badanie wzroku czy rentgena może wykonać każdy, bez względu na płeć. Są jednak też takie badania profilaktyczne, które dedykowane są dla poszczególnych osób. Kobiety przynajmniej raz w roku powinny poddać się badaniom ginekologicznym, podczas których zostanie pobrany wymaz do cytologii, bo tylko w ten sposób będzie można sprawdzić, czy nie rozwija się rak jajnika czy macicy, które są bardzo przebiegłe, ponieważ przez bardzo długi czas nie dają żadnych objawów. Tak samo mężczyźni powinni regularnie poddawać się badaniom, które pozwolą ocenić stan ich prostaty. Dzięki temu również będzie można odpowiednio szybko podjąć niezbędne leczenie, ponieważ ta choroba również przez długi czas nie daje żadnych objawów.

Jeśli chcemy mieć pewność, że faktycznie jesteśmy zdrowi, to musimy poddawać się regularnie badaniom profilaktycznym. Dzięki nim w porę będziemy mogli wykryć chorobę, a to będzie oznaczało, że będziemy mogli podjąć konieczne leczenie, jeszcze zanim rozwinie się ona tak mocno, że trudno będzie wrócić do pełnego zdrowia. Im szybciej wychwycimy takie nieprawidłowości w naszym ciele, tym szybciej podejmiemy leczenie i tym większa będzie szansa, że zakończy się ono sukcesem. Dlatego tak ważne jest to, aby systematycznie przeprowadzać profilaktyczne badania.

1 comment

You may also like

1 comment

Wojciech 29 kwietnia 2021 - 12:44

Interesujący wpis, udostępniam znajomym

Reply

Leave a Comment